Jak skladovat avokádo
Na první pohled avokádo připomíná hrušku. Někdy se mu také přezdívá „máslová hruška“. Toto ovoce pochází ze Střední Ameriky a dnes je u nás běžné dostupné v obchodech. Avokádo je velmi bohaté na kalorie a tuky. Tyto zdravé tuky mají vysokou biologickou hodnotu a jsou převážně nenasycené. Což je samozřejmě dobře.
Dále je velmi bohaté na proteiny a esenciální aminokyseliny. Tento druh ovoce v sobě uchovává také mnoho cenných vitamínů a působí jako přírodní antioxidant. Abychom si jeho chuť pořádně vychutnali, je třeba jej pečlivě vybírat a také správně skladovat. Jak na to?
1. Co při nákupu?
Ještě než začnete avokádo vybírat, je třeba si upřesnit, v jakém množství jej budete potřebovat. Budete ho chtít ihned ke konzumaci, nebo jej budete déle skladovat? Měkké a vyzrálé plody jsou určeny k rychlé konzumaci, někdy mohou být v obchodech označeny nápisem „ready to eat“ (připraveno k jídlu). Pamatujte si, že avokádo nepatří do lednice. A pokud jej tam přeci jen dáte, tak do přihrádky na zeleninu. Teplota však nesmí klesnout pod 10 °C.
Jestliže kupujete avokádo, které spotřebujete až za delší dobu, raději vybírejte tvrdší plody, které jsou zelené. Doma jej pak můžete nechat dozrát.
2. Jak dozrát doma?
Zvolili jste variantu „domácího dozrání“? Pokud ano, je potřeba ovoce správně uskladnit. Nejlépe v papírovém pytlíku a při pokojové teplotě. Proces zrání urychlíte přidáním jiného ovoce, například jablka nebo rajčete. Sáček umístěte na stinné a suché místo při pokojové teplotě. Doba zrání je různá, obvykle trvá 2 – 5 dní.
3. Co s půlkou či dužinou?
Jiný postup skladování je třeba zvolit v případě rozpůleného či nakrájeného avokáda. Můžeme vybrat z několika postupů. Tím prvním a nejvíce používaným je trik s nakrájenou cibulí, kterou dáme na dno uzavíratelné krabičky. Na ni potom položíme avokádo řeznou stranou nahoru.
Cibuli také můžeme nahradit citrónovou šťávou (nebo pomerančovou), kterou nakapeme na rozkrojené avokádo s peckou a opět uzavřeme do plastové krabičky. Místo citrónu lze také použít olivový olej.
Poslední možností je skladování dužiny avokáda, kterou lze rozmačkat a zamrazit. Jednoduše vydlabejte dužinu, rozmixujte a dejte do mrazničky. Nikdy nedávejte zamrazit avokádo celé i se slupkou a peckou, ztratí tak svou chuť. Tuto dužinu lze používat do pomazánek, dipů či salátů.
Náš tip: Jako každé ovoce, tak i avokádo chutná nejlépe čerstvé. Jen tak si zachová nejlepší chuť a aroma, a také mnoho cenných látek. Pokud vám přezraje, nemusíte jej hned vyhazovat. Můžete z něho vyrobit výbornou zmrzlinu nebo náplň do slaného pečiva.
Jako obvykle odkaz na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Avok%C3%A1do
Pokud se vám článek líbil, sdílejte prosím. A pokud máte své vlastní triky jak si s avokádem poradit, podělte se v komentářích. Díky :).
Nezbývá než souhlasit 🙂 Když si člověk avokádo pohlídá, je velice chutné i výživné. Je u něj však třeba dodržovat správné postupy 🙂