Jak skladovat banány

Banány patří mezi chutné tropické ovoce. Jsou sladké a výživné. Málokdo si uvědomuje, jak jsou banány zdravé. Obsahují velké množství vlákniny a také přírodních cukrů, které nám dají spoustu potřebné energie. Banány mají pozitivní vliv na naši psychiku, ulehčují od ranních nevolností, chrání před rakovinou ledvin, cukrovkou a řídnutím kostí.

Při jejich nákupu je však třeba dát si pozor na to, aby byly dostatečně zralé (nikoliv však přezrálé). Aby nám banány dlouho vydržely v co nejlepším stavu, je třeba dbát na jejich správném uchování. Často máme tendenci dávat je do lednice, ale to je špatně. Jak tedy skladovat banány?

1. Vše začíná nákupem

Obecně vybíráme takové ovoce, které má neporušenou slupku a je v dobrém stavu. Na banánech nesmí být patrné známky pomačkání a hniloby. Zároveň dbejte na to, aby ovoce bylo dostatečně zralé (žlutá slupka). Nedoporučujeme kupovat banány s tmavými skvrnami, a to ani v případě okamžité spotřeby. Stejně tak banány s lehce nazelenalou slupkou nejsou to pravé ořechové. Konzumace nedozrálého ovoce vám může způsobit akorát zažívací potíže. A to přece nechcete.


2. Jak banány tedy skladovat?

Mnoho spotřebitelů má tendenci dávat toto tropické ovoce do lednice. To je však zcela špatně. Toto ovoce nemá rádo nízkou teplotu, ztrácí tak svou vůni a přirozenou chuť. Když sníte banán z lednice, zjistíte, že je zcela bez chuti a přímo „trne na jazyku“.

Banány bychom měli skladovat při pokojové teplotě. Nenechávejte je zabalené v plastikovém obalu ani v mikrotenovém sáčku. Hromadila by se v nich vlhkost a došlo by ke hnití ovoce. Uchovávejte je jednoduše v košíku nebo v misce. Nesmí být na vlhkém místě, nebo na místě, kam svítí slunce. Zralé banány je vhodné zkonzumovat v průběhu několika dní.

Náš tip: Chcete-li je uchovat déle čerstvé již nakrájené, pokapejte je trochou citronové šťávy, ananasového džusu nebo octa. Takto vám vydrží déle čerstvé a nezčernají. Citronová šťáva totiž působí proti oxidaci.

Banány jsou výborné do salátů i na pečení. Jde o velmi výživné a energeticky vydatné ovoce, které chutná i malým dětem.

 

Na závěr opět odkaz na wikipedii – https://cs.wikipedia.org/wiki/Ban%C3%A1n

Jaké máte zkušenosti s uskladněním banánů vy? Sdílejte :).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *