Jak skladovat mateřské mléko
Mateřské mléko je pro děti velmi důležité. Obsahuje cenné látky, které umožňují dětem růst a vyvíjet se. Je uzpůsobeno potřebám novorozenců, složení se mění podle věku dítěte a jeho zdravotního stavu. Jde o zcela unikátní potravinu, která je svým způsobem nenahraditelná. Mateřské mléko má zcela specifické složení, je stravitelné a obsahuje ochranné a růstové faktory. Navíc má vždy ideální teplotu.
Může však nastat situace, kdy je potřeba si mateřské mléko uschovat do zásoby. Uchování mateřského mléka je za určitých podmínek možné. Je však třeba jej skladovat ve vhodných nádobách a pouze určitou dobu.
1. V čem skladovat mateřské mléko
Nejprve je třeba si připravit vhodné nádobky určené ke skladování mateřského mléka. Mohou být buď skleněné nebo plastové. My rozhodně doporučujeme spíše skleněné. Nejlépe si pořiďte nádobky, které jsou k tomuto účelu přímo vyrobené. Seženete je ve větších lékárnách nebo v obchodech s kojeneckými potřebami. Použít můžete také speciální sáčky na mléko. Důležité je, aby byly snadno uzavíratelné.
2. Jak skladovat mateřské mléko
Mateřské mléko můžete skladovat několika způsoby. Krátkodobé skladování po dobu maximálně 6 hodin lze při pokojové teplotě do 25 °C. Vyšší teplota není vhodná a mohla by mít vliv na kvalitu i chuť mléka. Rozhodně jej nikdy nevystavujte přímému slunci.
Náš tip: Pokud máte v místnosti tepleji nebo chcete zachovat ještě lepší kvalitu mléka, přikryjte nádobku například ručníkem namočeným ve studené vodě, který mléko trochu ochladí.
Chcete-li mléko skladovat déle, použijte lednici nebo mrazničku. V lednici ve dvířkách jej můžete uskladnit na 24 až 48 hodin. V případě, že sléváte mléko, které chcete zamrazit v jedné nádobce, udělejte to v rozmezí maximálně jednoho dne. Poté je potřeba další dávky oddělit. V mrazáku vám mateřské mléko vydrží nejdéle, a to přibližně 3 až 6 měsíců.
Náš tip: Doporučujeme si jednotlivé nádobky nebo sáčky s odstříkaným mateřským mlékem popsat, tedy uvést datum. Bude tak pro vás jednodušší spotřebovat jej ve výše uvedeném rozmezí. Neskladujte mateřské mléko v lednici příliš dlouho. Pro dítě je vždy lepší čerstvé. Nicméně zásoby využijete v případě, že budete mít mléka méně, budete potřebovat na delší dobu odejít nebo při vážnější nemoci.
3. Jak ohřát mateřské mléko
Než dítěti mléko podáte, je potřeba jej ohřát na tělesnou teplotu, tedy přibližně 37 °C. Nedoporučujeme ohřívat jej v mikrovlnce, raději použijte nádobu s horkou vodou, do které lahvičku s mlékem ponoříte. Lze zakoupit speciální ohřívače mléka, které dokáží udržet teplotu mléka přesně takovou, jaká je třeba. Nezapomínejte také na to, že převařením mléko ztrácí cenné látky.
Nedopité mléko vylijte. Nikdy jej neuskladňujte podruhé.
A co vy? Máte nějaké pěkné tipy? Podělte se s ostatními!