Jak skladovat tvarůžky

Mezi největší kulinářské skvosty, které máme v České republice, dozajista patří olomoucké tvarůžky. Jejich konzumace je spojena s bohatou a pestrou historií, která se píše již od poloviny 15. století. Olomoucký tvarůžek je zrající sýr, který se vyrábí z netučného kyselého tvarohu. Vynikají zcela ojedinělou chutí a typickou „vůní“ (ikyž někdo by mohl říci spíše zápachem). Povrch je pokrytý zlatožlutým mazem s měkkou konzistencí. Tento aromatický šýr můžeme koupit v různém tvaru. Nejčastěji se setkáme s tyčinkami, klasickou kostkou nebo také kroužkem.

1. Jsou olomoucké tvarůžky zdravé?

Pod pojmem tvarůžky si můžeme představit zrající sýr, který obsahuje hodně bílkovin a naopak málo tuku. Uchovává v sobě větší množství soli. Na trhu lze sehnat různé druhy tvarůžků včetně ochucených. Lze je konzumovat dokonce i ve sladké podobě.

Pozor by si měli dát zejména ti, které trápí vysoký cholesterol. Obsahují totiž až 5,5 % soli. Pokud sníte více jak 100 gramů tohoto sýru, přesáhnete doporučenou denní dávku soli pro dospělou osobu. Také nejsou vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo pro ty, kteří mají problémy s ledvinami. Vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuku ocení především sportovci. Obecně platí pravidlo, že tvarůžky je třeba konzumovat přiměřeně.


2. Tvarůžky při hubnutí

Tvarůžky jsou vhodnou potravinou pro všechny, kteří se snaží zhubnout. Plnohodnotné bílkoviny jsou pro naše tělo důležité. Naopak v tvarůžkách nenajdeme mnoho tuku a sacharidů. Což znamená, že se po nich netloustne. Tento sýr obsahuje také minerální látky, zejména pak vápník. Aromatickou pochoutku si tak mohou dopřát i ti, jež si hlídají váhu, vegetariáni a dokonce i pacienti s bezlepkovou dietou.

3. Jak nakupovat?

Při nákupu můžeme vybrat klasické neochucené tvarůžky nebo ochucené paprikou, cibulkou, pepřem, česnekem či kmínem. K dostání jsou v různých tvarech a velikostech. Doporučujeme vybírat čerstvé sýry, které seženete zejména v domovské výrobně nebo pobočkách.

Využití v kuchyni je poměrně pestré. Nejčastěji se konzumují samotné s chlebem. Také si je můžeme usmažit jako řízek. Velmi dobré jsou i nakládané, zpracované do pomazánky, slaných či sladkých pokrmů. Zajímavým zpestřením jídelníčku bude například tvarůžková polévka.

4. Jak tvarůžky skladovat?

Pokud kupujete sýr, který budete okamžitě konzumovat, můžete jej nechat zabalený v potravinářské fólii a uložte jej do ledničky. Uskladnění na delší dobu vyžaduje vyměnit folii za pergamenový papír, který zabraňuje osychání a také odvádí vlhkost. Protože tvarůžky mají trochu atypickou vůni, je vhodné je vložit do porcelánové misky a zakrýt potravinovou fólií. Neuskladňujte je příliš dlouho. Zapomenuté tvarůžky vám v lednici mohou nadělat pořádnou „paseku“.

 

A jaké zkušenosti s tvarůžky máte vy? Podělte se 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *