Jak skladovat nektarinky

Sladké a lahodné nektarinky patří mez blízké příbuzné broskví, ze kterých byly vyšlechtěny. Mnozí z nás jim dávají přednost před broskvemi, neboť nemají nepříjemné chloupky, jsou hladké, lesklé a velmi sladké. Také nektarinek je několik druhů. Nejčastěji se setkáváme se žlutou dužinou. K dostání jsou druhy, které mají bílou i růžovou barvu.

1. Proč jsou nektarinky zdravé?

Také tak milujete nektarinky? Toto šťavnaté ovoce, které si rády dají i malé děti, obsahuje pouze 44 kalorií na 100 gramů a nejsou v nich ukryty žádné nenasycené tuky. Nektarinky jsou plné antioxidantů, minerálů a vitamínů.  Jejich pravidelnou konzumací zajistíme našemu tělu dostatek potřebných látek, které pomáhají chránit náš organismus před volnými radikály. Díky nízkému obsahu kalorií se po nich nepřibírá. Můžete vyzkoušet například oblíbenou nektarinkovou dietu.

Nektarinky podobně jako meloun skvěle uhasí žízeň. Obsahují totiž až 83 % vody. Za pozornost stojí také pozoruhodné množství vápníku a sodíku, které se v nich nachází.


2. Pěstování nektarinek

Broskvoně jsou obecně velmi teplomilné. Nejlépe se jim daří v nižších a teplejších oblastech při nadmořské výšce do 250 m. Největším nepřítelem jsou pro ně jarní mrazíky, kdy již rozkvetlé stromy namrznou a poté se nedočkáme žádných plodů. Nektarinkám se v našich podmínkách příliš nedaří, právě díky ještě větší náročnosti na teplo. Proto jsou k nám často dovážené a je to znát. Když ochutnáte nektarinky na dovolené v Itálii, pocítíte velký rozdíl. Čerstvé plody utržené ze stromu jsou mnohem větší a sladší než ty, které dozrávají po cestě.

3. Jak vybírat nektarinky v obchodě?

Většina z nás je odkázaná na kupované ovoce. Nektarinky jsou k dostání především v letních měsících. Můžete je pořídit v klasickém supermarketu nebo na trzích. Na trzích bývají k dostání většinou kvalitnější a lepší kusy ovoce, než v klasickém obchodě. Při výběru dbejte na to, aby ovoce nebylo příliš tvrdé, ani přezrálé. Poškozené ovoce vůbec nekupujte, a pokud si chcete dopřát to nejlepší, trvejte na té nejvyšší jakosti. U každého druhu sledujte zemi původu. Tvrdší plody je však možné nechat dojít na chladném místě, je však třeba počítat s tím, že nebudou tak sladké.

4. Jak je uchovávat?

Nektarinky stejně jako broskve můžete skladovat v lednici v přihrádce pro ovoce maximálně 5 dní. Záleží především na tom, jak zralé ovoce koupíte. Obecně platí, že čím zralejší jsou nektarinky, tím kratší dobu vydrží. V lednici však rychle ztrácí aroma a chuť. Pokud máte možnost uchovávat ovoce v jiném chladnějším prostředí, například ve sklepě, je to ideální.

5. Využití v kuchyni

Nektarinky mají pestré využití v kuchyni. Nejčastěji je konzumujeme čerstvé, můžeme je přidat do ovocného salátu nebo z nich udělat smoothie. V čerstvém stavu si udrží nejvíce cenných látek a vitamínů. Velmi dobré jsou také kompoty z nektarinek, marmelády, džusy, přesnídávky a samozřejmě je lze přidávat i do sladkých jídel, například při pečení.

Máte nějaké vlastní tipy? Podělte se o ne :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *