Jak skladovat chleba
Také máte rádi čerstvý křupavý chléb, který je vždy po ruce? Koupit dobrý chleba není tak složité. V obchodech je nabídka opravdu pestrá. Pokud máte čas a trpělivost, můžete si jej doma upéct sami. Není to tak složité. Jak chleba skladovat, aby nám co nejdéle vydržel a byl stále tak chutný?
Stárnutí chleba je zcela přirozený proces, který vzniká v důsledku fyzikálně-chemických změn. Chleba ztrácí pružnost a začíná se více drobit. Zkrátka vysychá a postupně okorá.
1. Jak vybrat dobrý chléb?
První krok k dobrému pečivu je samozřejmě nákup. Většina prodejen dnes nabízí čerstvý chléb. Výjimkou je balené pečivo. U toho je třeba sledovat datum spotřeby. Prakticky o nic jiného se nemusíme starat.
Základem je koupě opravdu čerstvého a kvalitně upečeného pečiva. Ačkoliv pekařina patří mezi nejstarší řemesla, v dnešní uspěchané době mnozí poctivost vypouští a snaží se, aby vše bylo co nejrychleji hotové. Takové „rychlokvašky“ však nejsou dobré. Chléb by měl být pořádně propečený s křupavou kůrkou, která bude tlustá 3 – 4 mm. Díky takto vypečené kůrce zůstává potřebná vlhkost, která má vliv na trvanlivost pečiva.
2. Jak skladovat chléb?
Pokud skladujete chleba v igelitovém sáčku, není to dobře. Takto vám začne pečivo velmi rychle plesnivět. Správný postup by měl být takový, že chleba zabalíme do lněné utěrky a uskladníme jej v chlebníku. Důležité je, aby byl chlebník uložený v místě, kde nedochází k výrazným teplotním výkyvům. Pozor si také dejte na vlhkost.
V moderních kuchyních jsou umístěné speciální zásuvky s plastovým vnitřkem, který lze vyndat a umýt. Toto místo je ideální pro uskladnění pečiva. Výhodou zásuvek je, že jsou těsné a pečivo tak neosychá. Utěrku lze nahradit papírovým sáčkem. Ideální teplota pro skladování chleba činí 20–25 °C.
3. Pečivo je možné i zamrazit
Další možností, jak skladovat chléb a jiné pečivo, je zamrazení. Teploty nižší než 18 °C zabraňují jeho stárnutí. Takto uskladněný chléb vám vydrží až několik týdnů, aniž by okoral nebo zplesnivěl. Abyste měli pečivo co nejchutnější, zamrazte jej pouze v čerstvém stavu. Velmi praktické je chleba nejprve nakrájet, až poté zamrazit. Můžete si tak vyndat podle potřeby jen určité množství.
Líbilo? Sdílejte :). Nebo můžete napsat svoje vlastní zkušenosti. Děkujeme.
A jako vždy, odkaz na wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chl%C3%A9b
To se mi moc nezdá… vím, že se to takto uvádí, ale podle mých zkušeností chleba v igeliťáku vydrží klidně týden a víc… zatímco v papíru nebo v utěrce okorá a ztvrdne. Jedině vlastní pečený chleba dávám do utěrky, ale ten se sní tak rychle, že nemám vyzkoušeno, jak dlouho by jinak vydržel.