Jak skladovat cibuli

Cibule představuje univerzální surovinu, bez které se při vaření neobejdeme. Hodí se prakticky do všech vařených jídel, zejména pak k masu, do polévky i do omáčky. Dodává pokrmům lepší chuť a zároveň je plná vitamínů. Cibule si zaslouží velkou pozornost jak při samotném výběru, tak při skladování. Poradíme vám, jak na to.

1. Jaké druhy cibule známe?

Cibule je velmi bohatá na vitamíny a důležité látky. Je to přírodní lék i výborné dochucovadlo. Existuje několik druhů cibulí, které se liší zejména podle barvy. Nejčastěji se setkáváme se žlutou, která se vyznačuje ostrou a štiplavou chutí.

Velmi oblíbená je cibule červená, jež má sladší chuť a je vhodná především do studené kuchyně. Není tak aromatická a štiplavá, jako cibule žlutá.

Mezi další druhy cibule patří bílá a růžová. Malé bílé cibulky se často nakládají a používají se jako příloha k pokrmům. Samostatnými druhy jsou jarní cibulka a cibule šalotka.

2. Jak vybírat a sklízet cibuli?

Pokud máte možnost vypěstovat si vlastní, pak vězte, že můžete sklízet hned, jakmile cibulky narostou. Takto brzy sklizená cibulka je velmi chutná, avšak je určena k okamžité konzumaci, nikoliv ke skladování. Jarní cibulka je skvělá do polévek i zeleninových pokrmů.

Cibule se obvykle sklízí na konci léta. Jakmile začne nať uvadat a žloutnout, je načase začít sklízet. Cibulka by měla mít hnědé slupky, které vypovídají o její zralosti.

Pokud nemůžete nebo nechcete cibuli pěstovat, seženete ji poměrně snadno v každém obchodě, zelenině nebo na farmářských trzích. Dbejte na to, aby cibule nebyla plesnivá, příliš měkká a nejevila známky kazivosti. Měla by mít nepoškozenou slupku. Na čerstvost si dejte pozor především u jarní cibulky, která se rychleji kazí a uvadá.


3. Jak uskladnit cibuli?

Uskladnění cibule není nijak složité. Důležité je vybrat suché místo.  Cibuli po sklizni můžete svázat do copů, podobně jako česnek. Je to jednoduché a navíc praktické. Svazky pak dejte na vzdušené místo. Pokud se nechcete s cibulí vázat, dejte ji jednoduše do bedýnek (ideálně dřevěných, opět je třeba klást důraz na vzdušnost). Nechte ji několik dní vysychat na slunci, a teprve poté uložte na suché, chladné a také tmavé místo (například do sklepa, do spíže). Navíc cibuli nevadí mráz.

Ani cibule z obchodu do lednice nepatří. Pokud máte sklep nebo spíž, uložte ji raději tam. Jestliže jinou možnost nemáte, dávejte ji do přihrádky na ovoce a zeleninu.

4. Jak svázat cibuli?

Cibuli je třeba nejprve vytáhnout ze záhonu, očistit a nechat oschnout. K vázání budete potřebovat dostatečně dlouhý a pevný provázek. Poté si připravte čtyři větší cibule, které postavíte vedle sebe. Poté je svažte přibližně 2 cm od začátku natě. Udělejte na konci pořádný uzel a svazek zavěste například na verandu na hřebík.

5. Kdy cibuli sklízet?

To záleží na mnoha faktorech. Zkusíme to trochu zobecnit. Prostě ji sklidíme až bude zralá. A to poznáme následovně. Nať musí být skoro celá suchá, jen u cibule (na krčku) bude ještě zelená. Pokud takto necháme cibuli dozrát, odvděčí se nám za to i tím, že vydrží déle uskladněná! Platí, že vegetační dobu má cibule 150 dnů. Pokud jsme tedy veseli na jaře, sklízet budeme v červenci až září.

Jako vždy přikládáme odkaz na wiki – https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibule_kuchy%C5%88sk%C3%A1

Máte nějaké tipy či nápady? Podělte se :).

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *