Jak skladovat okurky
Okurky patří nepochybně mezi nejoblíbenější zeleninu, a to jak čerstvé, tak zavařené. Do Evropy se dostaly v 16. století. Málokdo tuší, že okurka je velice zdravá. Obsahuje 95 % vody a minimum kalorií. Je tedy velmi vhodná při redukčních dietách. V kuchyni mají velmi rozmanité využití. Tvoří základ různých salátů. Jsou dobré samotné nebo jako příloha. Výborný je okurkový salát nebo pak naložené okurky v láku. Přestože okurku tvoří převážně voda, obsahuje celou řadu důležitých látek.
1. Proč jsou zdravé?
Okurky obsahují cukr, bílkoviny, vlákninu, vitamíny skupiny B, C, E, K, minerály (hořčík, draslík, fosfor, měď, mangan, křemík a jiné). Konzumace okurek podporuje vylučování moči, pomáhá při srdečních a ledvinových problémech a otocích. Okurky mají mírně projímavé účinky a vláknina v nich obsažená přispívá k pročištění střev. Vysoký obsah draslíku stabilizuje krevní tlak. Okurky nachází své uplatnění také v kosmetickém průmyslu. Výtažky z nich bývají přidávány do krémů, šampónů i masek.
Obecně lze říci, že okurka je výborná osvěžující zelenina, která jen zřídkakdy způsobuje alergické reakce. Milují ji dospělí i malé děti a je výborným pomocníkem při hubnutí.
2. Jak je pěstovat?
Okurky nakládačky a salátovky lze jednoduše pěstovat na zahradě, případně ve skleníku. Tuto zeleninu většinou pěstujeme ve velkém, abychom je mohli nakládat. Okurky jsou velice teplomilné, proto je vhodné vysévat až v půlce května, kdy už obvykle nebývají ranní mrazíky. Pokud máte skleník, můžete zasít samozřejmě dříve. Pěstování je poměrně náročné, potřebují světlé místo, mají rády závětří, dostatek zálivky a výživy. Pamatujte si, že správná péče je základem zdravého růstu.
Na podzim je třeba šlahouny vytrhat ze země a nemocné rostliny raději spálit. Ty zdravé můžete použít do kompostu.
3. Jak skladujeme okurky?
Salátovky kupujeme dostatečně tvrdé a stejnoměrně zbarvené. Před koupí je vhodné ji dostatečně prohmatat. Měkké kusy nebudou dobré a moc dlouho vám nevydrží. Sklízet by se měly plody, které jsou dlouhé alespoň 20 cm.
Kvalitní kupované okurky zabalené ve fólii vám v ledničce vydrží i několik týdnů. Uchovávejte je v přihrádce, která je určena pro ovoce a zeleninu. Jakmile okurku načnete, je potřeba ji co nejdříve zpracovat, jinak začne měknout. Na zahrádce vypěstované plody vám v lednici nebo v chladném sklepě vydrží přibližně týden.
Zavařené okurky vám vydrží několik let a jsou stále dobré a chutné. To je velká výhoda zavařené zeleniny, která díky speciálnímu nálevu a dobře uzavíratelné lahvi drží chuť, barvu a konzistenci. Ale pozor, načatou láhev je potřeba uchovávat v lednici a zkonzumovat ideálně v průběhu několika dnů.
Náš tip: V případě, že byste chtěli urychlit dozrání u předčasně sklizených plodů, doporučuje se okurku skladovat společně s rajčaty.
Jak skladujete okurky vy? Pište, sdílejte :).